Ιστορία & Εγκαταστάσεις

Διαβάστε για την ιστορία του σχολείου μας…

Το 3ο Γυμνάσιο Συκεών βρίσκεται  στην οδό Οδ. Φωκά 17 και Γοργοποτάμου γωνία στις  Συκιές. Ανήκει στο Δήμο Νεάπολης – Συκεών. Γειτνιάζει με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών  και το Δημοτικό Άλσος . Από τα παράθυρα του σχολείου  φαίνεται το  Επταπύργιο και η  πόλη με το λιμάνι της.

Το κτίριο έχει 3 ορόφους με 10 αίθουσες συνολικά. Επιπλέον διαθέτει μικρή αίθουσα ξένων γλωσσών, εργαστήριο θετικών επιστημών  με καλό εξοπλισμό και laptops, εργαστήριο πληροφορικής,  δανειστική βιβλιοθήκη , αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με θεατρική σκηνή και ταυτόχρονα γυμναστήριο με ping -pong, αίθουσα covid -19 και  2 γραφεία-  Συλλόγου Διδασκόντων  και Διεύθυνσης. Δεν διαθέτει ράμπα για άτομα ΑΜΕΑ λόγω της κλίσης του κλιμακοστασίου εισόδου .

Το κτίριο θερμαίνεται με φυσικό αέριο και είναι γενικά ζεστό λόγω του προσανατολισμού του. Οι αίθουσες είναι μικρές (με μέγιστη χωρητικότητα τα 13 θρανία), φωτεινές, διαθέτουν  όλες  ξύλινες βιβλιοθήκες, Η/Υ, βιντεοπροβολέα  ή πίνακα διαδραστικό, πατώματα laminate και κουρτίνες σκίασης. Όλοι οι διάδρομοι του κτιρίου φιλοξενούν πολλά αντίγραφα έργων σημαντικών ζωγράφων ελλήνων και ξένων αλλά και έργων μαθητών/τριών, με προοπτική να εμπλουτίζονται διαρκώς και να αποτελούν αφορμές εικαστικής και καλλιτεχνικής ευαισθητοποίησης και καλλιέργειας. Το σχολείο διαθέτει ακόμη κιτ ρομποτικής και απινιδωτή για καρδιακή ανάνηψη και τα δύο δωρεά του Δήμου Νεάπολης-Συκεών. Στην αυλή του σχολείου υπάρχει  μικρό αμφιθέατρο, γήπεδο μπάσκετ – βόλευ, κυλικείο. Οι καλλωπιστικοί  θάμνοι και τα λίγα δέντρα της αυλής ομορφαίνουν το χώρο, αλλά δεν προσφέρουν σκιά τους ζεστούς μήνες. Δεν υπάρχει επίσης κάποιος χώρος στεγασμένος για προστασία από τις καιρικές συνθήκες.

Σημαντικές χρονικές στιγμές :

• Το 3ο Γυμνάσιο Συκεών λειτουργεί από τον Σεπτέμβριο του 1997.
  • Ο αύλειος χώρος ανακατασκευάστηκε το 2006.
  • Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών λειτουργεί από τον Σεπτέμβριο του 2007.
  • Η βιβλιοθήκη- αναγνωστήριο λειτουργεί από το Σεπτέμβριο του 2009.
  • Οι εσωτερικοί χώροι του σχολείου ανακαινίστηκαν το καλοκαίρι του 2009.

Κράτα το