Ζω καλύτερα – Ευ Ζην

Στο μάθημα Εργαστήρια Δεξιοτήτων οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ζήλο και όρεξη, καθώς τα Εργαστήρια ήταν πολύ ενδιαφέροντα. Όλοι οι μαθητές είχαν ενεργό ρόλο είτε στις ομαδικές είτε στις ατομικές δραστηριότητες.

Η 1η ενότητα Ευ Ζην με θέμα «Γνωρίζω το σώμα μου- Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση» έχει τίτλο: «Έρως κινεί το παν». Στόχος των εργαστηρίων η ευαισθητοποίηση για ζητήματα σεξουαλικής αγωγής ανάλογα με την ηλικία τους, η ανάδειξη των προβληματισμών των εφήβων σχετικά με τον έρωτα σε αυτή την ηλικία και η γνωριμία του έρωτα μέσα από την τέχνη. Ενδεικτικά στα εργαστήρια συζητήθηκαν – ερευνήθηκαν τα συναισθήματα, οι δυσκολίες, οι επιθυμίες σε σχέση με τον έρωτα σε αυτή την ηλικία, η εικόνα του εαυτού τους, παλαιότερα ήθη και έθιμα των εφήβων σε σχέση με σήμερα, ο έρωτας στο τραγούδι, στον κινηματογράφο, στη ζωγραφική.

Όλα τα παραπάνω πραγματοποιήθηκαν μέσα από παιχνίδι εμπιστοσύνης, βίντεο, ζωγραφική, ερωτηματολόγιο, ακρόαση τραγουδιών, ανάλυση στίχων, δραματοποίηση στίχων, προβολή ταινίας και καταγραφή-συζήτηση εντυπώσεων, σχολίων, ανάλυση χαρακτήρων των πρωταγωνιστών.

Επίσης, στα πλαίσια της ενότητας Ευ Ζην η Β τάξη στις 6/12/2022 παρακολούθησε διαδικτυακή παρουσίαση δύο ωρών από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferΙnternet4Kids για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Η ενημέρωση επικεντρώθηκε στην προστασία από απάτες, στην προστασία των προσωπικών δεδομένων, στην ορθή χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, στο διαδικτυακό εκφοβισμό, στην παραπληροφόρηση, στο sexting κ.α.