Φροντίζω το περιβάλλον

Στο μάθημα Εργαστήρια Δεξιοτήτων οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ζήλο και όρεξη, καθώς τα εργαστήρια ήταν πολύ ενδιαφέροντα. Όλοι οι μαθητές είχαν ενεργό ρόλο είτε στις ομαδικές ,είτε στις ατομικές δραστηριότητες.

Στα πλαίσια της 3ης ενότητας Φροντίζω το Περιβάλλον επιλέχθηκε η “Κλιματική αλλαγή-οικολογική συνείδηση” με τίτλο : “Οδός πλανήτης γη, το σπίτι μου”.

Στόχος των εργαστηρίων η υιοθέτηση πρακτικών που συμβάλλουν στον περιορισμό των εκπομπών του διοξειδίου του άνθρακα και του φαινομένου της κλιματικής αλλαγής, ώστε οι μαθητές να συνειδητοποιήσουν την αναγκαιότητα δράσεων και ενεργειών για την προστασία του περιβάλλοντος. Ενδεικτικά στα εργαστήρια συζητήθηκαν-ερευνήθηκαν οι φυσικοί πόροι του πλανήτη και η διαχείρισή τους, το φαινόμενο του θερμοκηπίου και οι επιπτώσεις του στο κλίμα και στο περιβάλλον, λύσεις-δράσεις ,πηγές ενέργειας, καταναλωτικές συνήθειες.

Όλα τα παραπάνω πραγματοποιήθηκαν μέσα από θεατρικό παιχνίδι-δραματοποίηση ιστορίας-ρόλων, ζωγραφική, βίντεο, ερωτηματολόγιο, καταγραφή συνηθειών, καταγραφή ιδεών-λύσεων, υιοθέτηση καλών πρακτικών. Οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν είναι:

1. Στις 08/02/2023 πραγματοποιήθηκε σχολική επίσκεψη στον Πολυχώρο Πολισμού Ισλαχανέ, όπου μία πρωτότυπη έκθεση έλαβε χώρα με το όνομα Black Or White. Στην επίσκεψη λάβανε μέρος δύο τμήματα της Α΄ Γυμνασίου και συγκεκριμένα το Α2 και το Α4. Η έκθεση είχε θέμα τη δημιουργία ρούχων από ανακυκλώσιμα υλικά. Ένα νέο κοστούμι από υλικά προς ανακύκλωση, πήρε σάρκα και οστά με τη συμμετοχή των μαθητών. Μια συλλογική δημιουργία, που ολοκληρώθηκε με το πέρας της έκθεσης. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με το πρωτότυπο θέμα της έκθεσης και την ενεργή συμμετοχή τους. Στόχος της επίσκεψής μας ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών όσο αφορά στην ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος με μήνυμα: “όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά!”.
  2. Στις 26/05/2023 πραγματοποιήθηκε η δράση: “φυτεύω και ομορφαίνω το σχολείο μου” με αφορμή την αποστολή αρωματικών φυτών και βοτάνων από το Τμήμα Πρασίνου του Δήμου Νεάπολης Συκεών. Στόχος της ήταν η ενίσχυση της οικολογικής συνείδησης των παιδιών. Οι μαθητές του τμήματος Α4 του σχολείου μας φόρεσαν γάντια και έγιναν κηπουροί! Επιμελήθηκαν τα φυτά και τα βότανα ρίχνοντας χώμα και ποτίζοντάς τα!

Σημαντική επίσης η ύπαρξη κάδων ανακύκλωσης στο σχολείο μας, περσινή αγορά σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων, καθώς βοηθάει τους μαθητές να συνηθίσουν την ανακύκλωση έτσι ώστε να τους γίνει βίωμα.