Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Στο νέο μάθημα Εργαστήρια Δεξιοτήτων οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ζήλο και όρεξη, καθώς τα εργαστήρια ήταν πολύ ενδιαφέροντα. Όλοι οι μαθητές είχαν ενεργό ρόλο είτε στις ομαδικές είτε στις ατομικές δραστηριότητες.

Στα πλαίσια της 3ης ενότητας Ενδιαφέρομαι και ενεργώ, επιλέχθηκαν τα Ανθρώπινα Δικαιώματα με έμφαση στα δικαιώματα του παιδιού με τίτλο: Στάσου πλάι μου. Στόχος των εργαστηρίων η γνωριμία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ειδικότερα των δικαιωμάτων του παιδιού και η ευαισθητοποίησή τους.

Ενδεικτικά στα εργαστήρια συζητήθηκαν-καταγράφηκαν τα ανθρώπινα δικαιώματα, τα δικαιώματα του παιδιού, εντυπώσεις, συναισθήματα, η εκμετάλλευση και η κακοποίηση του παιδιού, τρόποι αντιμετώπισης-βοήθειας, ΜΚΟ στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Όλα τα παραπάνω πραγματοποιήθηκαν μέσα από βίντεο, καταγραφή σχολίων-εντυπώσεων, ελεύθερο στοχασμό, καταγραφή περιπτώσεων, στατιστικών στοιχείων, καταγραφή αποριών.

Οι μαθητές δραστηριοποιήθηκαν :

α) συλλέγοντας τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για το χαμόγελο του παιδιού.

β) προσφέροντας χρηματική βοήθεια για την πραγματοποίηση μιας ευχής παιδιού στο Make e Wish.

γ) συλλέγοντας καπάκια σε συνεννόηση με το σύλλογο παραπληγικών Πέλλας για την αγορά αμαξιδίου.

Στο τέλος της ενότητας έγινε αναστοχασμός ,αποτίμηση και συμπλήρωση φύλλων αυτοαξιολόγησης, ετεροαξιολόγησης και αξιολόγησης του προγράμματος.