Δημιουργώ & Καινοτομώ -Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία

«Αγωγή Σταδιοδρομίας – Οι σπουδές μετά το Γυμνάσιο – Γνωριμία με τα επαγγέλματα»

Στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για τη Γ τάξη  και στο θεματικό κύκλο Δημιουργώ & καινοτομώ – Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία και στην υποθεματική: «Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με τα επαγγέλματα»  το σχολείο μας επέλεξε και φέτος να ασχοληθεί με το  πρόγραμμα «Αναμένοντας τη βοήθεια των ειδικών» του ΙΕΠ.

Σκοπός του προγράμματος ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές /τριες  ορισμένα επαγγέλματα και να συντάξουν τις αντίστοιχες  επαγγελματικές μονογραφίες αναζητώντας πληροφορίες και στο διαδίκτυο με οδηγό ερωτηματολόγιο επαγγελματικών μονογραφιών του ΣΕΠ, υλικό από συνεντεύξεις που συνέλεξαν από επαγγελματίες κατά τη διάρκεια της χρονιάς και από έγκυρες ιστοσελίδες που τους δόθηκαν.

Προτεραιότητα όμως ήταν να ενημερωθούν για τις σπουδές μετά το Γυμνάσιο. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές/τριες:

• Συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια από το βιβλίο του ΣΕΠ για να τους βοηθήσουν  να εντοπίσουν τις προσωπικές και τις επαγγελματικές τους αξίες. Να σκεφτούν τους στόχους τους για το μέλλον σε εκπαιδευτικό , επαγγελματικό και προσωπικό  επίπεδο   και να αποφασίσουν ποια σχέδια δράσης θα ακολουθήσουν για να πετύχουν αυτούς τους  στόχους.
  • Επισκέφθηκαν το 1ο ΕΠΑΛ Νεάπολης Ενημερώθηκαν από το Διευθυντή κ. Νικολακούδη Ακύλα για τις σπουδές στο 1ο ΕΠΑΛ Νεάπολης και τις προοπτικές που δίνονται μετά την αποφοίτηση. Ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια των τομέων, όπου οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί πληροφόρησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες για τα μαθήματα των ειδικοτήτων και τους έδειξαν τα μηχανήματα και τα υλικά που αξιοποιούνται κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων.
  • Εργάσθηκαν σε ομάδες για την επεξεργασία του υλικού που συγκέντρωσαν από τις συνεντεύξεις με τους  διάφορους/ες επαγγελματίες κατά τη διάρκεια όλων των εργαστηρίων δεξιοτήτων.
  • Συμμετείχαν σε Ημερίδα Εκπαιδευτικής και Επαγγελματικής Ενημέρωσης με θέμα: Ημέρα Σταδιοδρομίας, όπου  στα πλαίσια του συλλογικού προγραμματισμού και του σχεδίου δράσης που υλοποιεί ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου με θέμα: Το Γυμνάσιο κλειδί εκπαιδευτικής μετάβασης»  ενημερώθηκαν:
    • από το  Διευθυντή  του 1ου ΓΕΛ Συκεών κ. Καραπατσιά Δημήτριος, σχετικά με τις σπουδές στο Γενικό Λύκειο και τις εκπαιδευτικές διεξόδους μετά από αυτό.
    • από την κ. Νικολέττα Δαλάτση, ψυχολόγο, υπεύθυνη του Κέντρου Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Δήμου Νεάπολης Συκεών, για το έργο και το ρόλο του Κέντρου, στην υποστήριξη των μαθητών  με την αξιοποίηση ερωτηματολογίου αυτογνωσίας και την ατομική συνεδρία που ακολουθεί.
    • από το Διευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ Συκεών κ. Μπουλνταδάκη Στέλιο, για τους τομείς και τις ειδικότητες του ΕΠΑΛ Συκεών, τα μαθήματα, τα εργαστήρια, την τάξη μαθητείας και τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές διεξόδους μετά από αυτό.
  • Όλοι οι εισηγητές επισήμαναν στους μαθητές/τριες ότι για να πάρουν   μια ορθολογική απόφαση, όσο αφορά τις σπουδές τους,  πρέπει να : αποκτήσουν αυτογνωσία, να έχουν πληροφόρηση έγκυρη και έγκαιρη για το αντικείμενο των σπουδών που επιθυμούν να ακολουθήσουν  να ερευνούν τις προοπτικές στην αγορά εργασίας και να γνωρίζουν τις προϋποθέσεις για την εισαγωγή τους .
  • Οι μαθητές/τριες παρουσίασαν τις ομαδοσυνεργατικές τους εργασίες που αφορούσαν επαγγελματικές μονογραφίες από συνεντεύξεις που πήραν από διάφορους επαγγελματίες, που είτε επισκέφθηκαν το σχολείο στα πλαίσια των βιωματικών δράσεων των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, είτε τους συνάντησαν σε επαγγελματικούς χώρους κατά τη διάρκεια διδακτικών τους επισκέψεων και τις εμπλούτισαν από έγκυρες πηγές πληροφόρησης στο διαδίκτυο.
  • Στο τελευταίο εργαστήριο συμπλήρωσαν φύλλο αξιολόγησης , ετεροαξιολόγησης  και αξιολόγησης του προγράμματος, έγινε αναστοχασμός και αποτίμηση.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε περισσότερα σχετικά με τις δράσεις κατά τη διάρκεια της θεματικής ενότητας, Την παρουσίαση για τις σπουδές σε ΓΕΛ , που εκπόνησε η ομάδα δράσης των εκπαιδευτικών το «Γυμνάσιο κλειδί εκπαιδευτικής μετάβασης» και την  ομαδοσυνεργατική εργασία των μαθητών/τριών στο ψηφιακό εργαλείο padlet.

Επαγγελματικές μονογραφίες σε padlet (συνεργατικό πίνακα)

Ημέρα Σταδιοδρομίας

Επίσκεψη σε ΕΠΑΛ