Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Στο μάθημα Εργαστήρια Δεξιοτήτων οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ζήλο και όρεξη, καθώς τα εργαστήρια ήταν πολύ ενδιαφέροντα. Όλοι οι μαθητές είχαν ενεργό ρόλο είτε στις ομαδικές, είτε στις ατομικές δραστηριότητες. Στα πλαίσια της 2ης ενότητας Ενδιαφέρομαι και ενεργώ, επιλέχθηκε ο «Εθελοντισμός, Διαμεσολάβηση, τα Ανθρώπινα Δικαιώματα» με τίτλο: «Εγώ και ο κόσμος γύρω μου».

Στόχος των εργαστηρίων η αναγνώριση της σημασίας της ατομικής υπεύθυνης συμπεριφοράς και της ανάληψης δράσης στο πλαίσιο της ενεργού πολιτειότητας, η γνωριμία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και η εξοικείωση των μαθητών με σημαντικές αξίες όπως δημοκρατία, ελευθερία, πολιτικός βίος, αλληλεγγύη, ανεξιθρησκεία. Ενδεικτικά στα εργαστήρια δεξιοτήτων συζητήθηκαν – ερευνήθηκαν τα ανθρώπινα δικαιώματα, ιστορίες πίσω από φωτογραφίες, εντυπώσεις, συναισθήματα, σκέψεις – προβληματισμοί με θέμα : κοινωνία και εγώ, τρόποι αντιμετώπισης – βοήθειας ατόμων που έχουν ανάγκη, ΜΚΟ στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Όλα τα παραπάνω πραγματοποιήθηκαν μέσα από ερωτηματολόγια, φωτογραφικό υλικό με ανθρώπινες ιστορίες – συμβάντα και καταγραφή σχολίων – εντυπώσεων – συμπερασμάτων, διερεύνηση στο διαδίκτυο.

Οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν είναι:

1. Στις 19/12/2022 η Β τάξη ( Β1 και Β2) παρακολούθησε τον κύριο Σωζόπουλο Χρήστο ,ψυχολόγο του Χαμόγελου του παιδιού, με θέμα “Ασφάλεια στο διαδίκτυο και διαδικτυακός εκφοβισμός”. Η ενημέρωση είχε διάρκεια δύο ωρών. Στόχος της παρέμβασης ήταν να συμβάλει στην εκπαίδευση των παιδιών ώστε να αναγνωρίζουν τα φαινόμενα, να τα κατανοούν ουσιαστικά, να διαχειρίζονται τα συναισθήματα που τους προκαλούν και να αναπτύξουν βασικές συμπεριφορές – κοινωνικές δεξιότητες- απέναντι σε αυτούς τους κινδύνους. Επιπλέον οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τις διαθέσιμες πηγές βοήθειας και υποστήριξης σε περίπτωση κινδύνου.
  2. Στις 24/01/2023 η Β Γυμνασίου παρακολούθησε τη δράση “Εθελοντισμός-Η δράση του κοινωνικού παντοπωλείου του Δήμου Νεάπολης-Συκεών” . Την παρουσίαση πραγματοποίησαν οι κοινωνικές λειτουργοί κ. Πίσαρη Γεωργία και κ. Σασάκαρου Δόμνα. Η ενημέρωση είχε στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών στην έννοια του εθελοντισμού ,την αλληλεγγύη και την ανιδιοτελή προσφορά που συμβάλει στην αντιμετώπιση των κοινωνικών, οικονομικών και περιβαλλοντικών προβλημάτων.
  3. Στις 09/05/ 2023, η Β τάξη συμμετείχε στην εκδήλωση που διοργάνωσε στο Άλσος Συκεών, το Αυτοτελές Τμήμα Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Νεάπολης-Συκεών σε συνδιοργάνωση με το Δίκτυο Υποστήριξη Ομάδων Πολιτικής Προστασίας (ΔΥΟΠΠ) και την Ελληνική Ομοσπονδία Εθελοντικών Οργανώσεων Πολιτικής Προστασίας (Ε.Ο.Ε.Ο.Π.Π). Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα μέτρα αυτοπροστασίας φυσικών καταστροφών και εκτάκτων καιρικών φαινομένων (σεισμούς, καταιγίδες, πλημμύρες, χιονοπτώσεις κ.λ.π). για πρώτες βοήθειες τραυματία και ΚΑΡΠΑ, για τη λειτουργία των πυροσβεστικών οχημάτων, για τις καταδύσεις και το ρόλο των δυτών και την αναρρίχηση και τις ομάδες διάσωσης. Συμμετείχαν με ενθουσιασμό στα βιωματικά παιχνίδια που διοργάνωσαν οι Πρόσκοποι.

Επίσης οι μαθητές δραστηριοποιήθηκαν:

• Συλλέγοντας τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για το Χαμόγελο του Παιδιού.
  • Προσφέροντας χρηματική βοήθεια για την πραγματοποίηση μιας ευχής παιδιού στο Make A Wish.
  • Συλλέγοντας καπάκια για την αγορά αμαξιδίου.