Ζω καλύτερα – Ευ Ζην

Στο μάθημα Εργαστήρια δεξιοτήτων, οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ζήλο και όρεξη, καθώς τα εργαστήρια ήταν πολύ ενδιαφέροντα. Όλοι οι μαθητές είχαν ενεργό ρόλο είτε στις ομαδικές, είτε στις ατομικές δραστηριότητες.

Στα πλαίσια της 1ης ενότητας Ευ Ζην επιλέχθηκε η “Οδική Ασφάλεια” με τίτλο: “ΣΤΑΚΑ” (σταματώ-κοιτώ-ακούω). Στόχος των εργαστηρίων η διαμόρφωση ενσυνείδητης και υπεύθυνης χρήσης του οδικού δικτύου, ώστε να βελτιωθεί η οδική συμπεριφορά των μαθητών. Ενδεικτικά στα εργαστήρια συζητήθηκαν-ερευνήθηκαν τα αίτια των τροχαίων ατυχημάτων, τρόποι συμπεριφοράς στη μετακίνηση, οι κίνδυνοι -οφέλη του ποδηλάτου, καταγραφή κανόνων, χρήση διαβάσεων. Όλα τα παραπάνω πραγματοποιήθηκαν μέσα από βίντεο, γκάλοπ, γελοιογραφίες, δημιουργία στίχων και δραματοποίησή τους, ζωγραφική, καταγραφή εμπειριών, ερωτηματολόγιο, δημιουργία ιστορίας.

Σημαντική πληροφόρηση – ενημέρωση λάβαμε από την επίσκεψη του κυρίου Ψούνη Οδυσσέα Αξιωματικό της Δ/νσης της τροχαίας Θεσσαλονίκης στις 31/10/2022, με σκοπό τον εφοδιασμό τους διαδραστικά με επιπλέον πληροφορίες και γνώσεις για την ορθή χρήση του δρόμου, ώστε να βελτιωθεί η οδική τους συμπεριφορά.

Επίσης, στα πλαίσια της ενότητας Ευ Ζην η Α τάξη στις 6/12/2022 παρακολούθησε διαδικτυακή παρουσίαση δύο ωρών από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferΙnternet4Kids για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Η ενημέρωση επικεντρώθηκε στην προστασία από απάτες, στην προστασία των προσωπικών δεδομένων, στην ορθή χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, στο διαδικτυακό εκφοβισμό, στην παραπληροφόρηση, στο sexting κ.α.